Група демократів у Палаті представників закликала адміністрацію президента США Дональда Трампа оприлюднити заяву про звільнення мільярдера Ілона Маска з посади керівника Департаменту ефективності уряду (DOGE) не пізніше 30 травня.
Як повідомляє Axios, ця вимога викладена в листі, підписаному 77 демократами Палати представників і адресованому президенту США.
"Ми вимагаємо від вашої адміністрації негайної публічної заяви про те, що Маск піде у відставку та передасть усі повноваження щодо прийняття рішень, як того вимагає закон, до 30 травня", – йдеться у зверненні конгресменів до Трампа.
Яка причина
Дії демократів базуються на законодавчих вимогах. Вони обмежують термін перебування спеціальних держслужбовців, таких як Маск, на їхніх посадах до 130 днів.
Вони також підкреслили, що бізнесмен не зможе відновити свою позицію як спеціальний держслужбовець протягом року, якщо не покине керівництво своїми компаніями, зокрема Tesla та SpaceX.
Конгресмен Грег Казар, автор цього листа, зазначив в інтерв’ю Axios, що це лише початковий крок.
Демократ заявив, що вони ясно дають зрозуміти, що тиск з боку громадськості на республіканців лише посилюватиметься до 30 травня. Він також зазначив, що демократи мають у своєму розпорядженні як юридичні, так і політичні інструменти, а також всю потужність громадського тиску.
Своєю чергою, в адміністрації Дональда Трампа ще не дали офіційної відповіді. Вони можуть звернутися до меморандуму Управління урядової етики часів Байдена, згідно з якими неоплачені дні відряджень не враховуються в загальний термін перебування на посаді.
Що передувало цьому
Як відомо, Ілон Маск офіційно не є членом уряду США. У 2024 році він став неформальним радником Трампа з технологічних питань. Згодом у січні 2025 року очолив Департамент урядової ефективності (DOGE).
Його активна участь у політичних справах неодноразово ставала об’єктом критики через можливий конфлікт інтересів.
Згідно з повідомленням Politico, Дональд Трамп висловив задоволення роботою Ілона Маска та його ініціативами в межах Департаменту ефективності уряду США. Однак незабаром мільярдер планує повернутися до свого бізнесу.
Віцепрезидент США Джей Ді Венс також поділився схожою думкою в інтерв’ю Newsmax, зазначивши, що бізнесмен не залишатиметься на посаді назавжди.
