США заперечують проти формулювань у заявах G7, якщо вони можуть ускладнити їхні спроби сприяти переговорному процесу між Україною та Росією.
Відповідну заяву для журналістів зробив державний секретар Сполучених Штатів Марко Рубіо, повідомляє пресслужба Держдепартаменту США.
Крім того, за даними агентства Reuters, з 12 по 14 березня у канадському Квебеку відбудеться зустріч міністрів закордонних справ країн G7. За її підсумками планується ухвалення спільного комюніке.
Джерела стверджують, що Канада з самого початку мала намір, щоб “Група семи” узгодила єдину заяву, яка охоплювала б питання від війни в Україні до ситуації на Близькому Сході та в Китаї. Також вона сподівалася на окрему декларацію, присвячену заходам групи щодо протидії так званому “тіньовому флоту” Росії.
Однак, як зазначають дипломати, цього разу досягти консенсусу щодо остаточного тексту комюніке виявилося вкрай непросто. Деякі з них побоюються, що компроміс можуть так і не знайти.
Зокрема, Сполучені Штати наполягають на виключенні згадок про санкції та російську агресію проти України, водночас домагаючись жорсткішої риторики стосовно Китаю.
“Ми не можемо підписати комюніке, яке не узгоджується з нашою позицією. Вона полягає в тому, щоб посадити обидві сторони за стіл переговорів, – сказав Рубіо.
При цьому глава Держдепартаменту США зазначив, що йому невідомо, чи вдалося союзникам по G7 дійти спільного рішення. Водночас він висловив упевненість, що в підсумку ухвалять документ, який матиме вагоме значення та сприятиме єдності, не створюючи перешкод для організації переговорів між обома сторонами.
Що передувало
Раніше агентство Bloomberg, посилаючись на власні джерела, повідомляло, що США відмовилися підтримати ініціативу Канади щодо створення робочої групи для боротьби з так званим “тіньовим флотом” нафтових танкерів РФ. Причиною такого рішення стало те, що Білий дім переглядає свою стратегію в межах багатосторонніх організацій.
У лютому президент США Дональд Трамп заявив, що виступає за повернення Росії до G7. Крім того, він вважає її виключення “помилкою”, допущеною під час каденції Барака Обами.
РФ виключили з G7 (тоді G8) у 2014 році після анексії Криму та початку бойових дій на сході України.
