Національне антикорупційне бюро порушило кримінальну справу щодо НАЕК "Енергоатом" через ймовірну розтрату посадовцями енергокомпанії 430 млн грн.
Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
За його словами, вказану суму витратили на "різні активності", спрямовані на добудову атомних блоків. Гроші витрачали попри те, що Верховна Рада ще не погодила саме будівництво.
Железняк розповів, що ці витрати енергокомпанії впродовж кількох місяців моніторила група народних депутатів. До її складу входив він сам, нардеп Максим Хлапук, а також депутатки Анастасія Радіна, Інна Совсун. Зібрані факти було передано до НАБУ, яке 23 січня зареєструвало кримінальне провадження.
Як вказано у витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, який оприлюднив Железняк, посадові особи НАЕК "Енергоатом" у 2024-2025 рр. розтратили 430 млн грн. Зазначається, що ці кошти було спрямовано на виконання робіт з проєктування та будівництва енергоблоків Хмельницької АЕС. А це суперечить вимогам закону № 2861-ІV від 28 вересня 2005 року.

Кримінальне правопорушення кваліфіковано за ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу України (розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах).
Більше про скандал навколо добудови Хмельницької АЕС
Міненерго та "Енергоатом" вважають за потрібне добудувати на Хмельницькій АЕС два атомні реактори. За твердженням посадовців, це дозволить компенсувати енергетичні потужності, втрачені через тимчасову окупацію Запорізької атомної електростанції.
Ступінь готовності недобудованих третього та четвертого реакторів ХАЕС різні фахівці оцінюють від 25% до 80%. Попри ці розбіжності експерти сходяться на тому, що добудова триватиме роками й коштуватиме щонайменше 7-8 млрд доларів за один блок.
Передбачається, що працюватимуть реактори на російському обладнанні, яке керівництво Міністерства енергетики та НАЕК "Енергоатом" готові купити у Болгарії.
За інформацією видання "Наші гроші", Софія купила ці реактори у Росії для АЕС "Белене" приблизно за 600 млн доларів (в еквіваленті). Але фінансові консультанти з Mazars провели дооцінку, і ціну для продажу реакторів Україні підняли до 1,1 млрд доларів.
У квітні минулого року уряд зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт про добудову 3-го та 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС. Документ неодноразово намагалися поставити на голосування, але згодом знімали з порядку денного. У липні антикорупційне управління парламенту виявило корупційні ризики в законопроєкті.
Президент Володимир Зеленський публічно підтримав добудову енергоблоків на ХАЕС та попросив Верховну Раду проголосувати за необхідні законопроєкти.
Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова заявила, що Європейський Союз не фінансуватиме добудову енергоблоків ХАЕС. Відмову дипломатка пояснила тим, що відповідний законопроєкт розробляли без консультацій із ЄС.
4 лютого 2025 року генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі підтримав українську стратегію добудови атомних блоків на Хмельницькій АЕС.
