Президент України Володимир Зеленський різко відреагував на пропозицію угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана щодо різдвяного перемир’я та обміну полоненими, а також назвав кремлівського диктатора Путіна “відморозком”.
Ці, а також ряд інших важливих заяв, він озвучив під час пресконференції в Єврораді у Брюсселі 19 грудня, передає Суспільне.
“Різдвяний обмін звучить святково, а нам невесело”, – наголосив президент, додавши, що Україна постійно працює над поверненням полонених, тоді як Орбан не запропонував жодних конкретних механізмів припинення вогню.
Зеленський підкреслив, що Україна не може погодитися на заморожений конфлікт. За його словами, будь-яке припинення вогню має супроводжуватися чітким розумінням подальших кроків та наслідків. “Треба знати, що буде завтра, для того, щоб сьогодні робити cease-fire”, – зазначив він.
Президент наголосив на необхідності надійних гарантій безпеки для України, вкотре підкресливши, що Україна прагне завершення війни, а Росія демонструє протилежні наміри.
Про гарантії безпеки та миротворчий контингент
Президент наголосив на недостатності виключно європейських гарантій безпеки для України.
“І це неможливо обговорювати тільки з європейськими лідерами, бо для нас гарантії — це НАТО, а там треба рішення США і ЄС. На шляху до НАТО ми хочемо мати гарантії безпеки. Для нас важливо порушувати питання присутності (миротворчого — ред.) контингенту, зброї та її далекобійності”, — сказав глава держави.
Стосовно розміщення західних миротворців на території України, Зеленський наголосив на важливості змістовного, а не формального підходу.
“Ми підтримуємо ініціативу Макрона, але потрібна деталізація щодо миротворчого контингенту. Це може бути частиною гарантій безпеки, але для нас ключова гарантія — НАТО. До вступу України в Альянс такі кроки можна розглядати, але важливо, щоб це не було формальністю. Потрібно чітко визначити, скільки людей, які їхні завдання і як вони діятимуть у разі агресії РФ”, — підкреслив він.
Реакція Зеленського на бажання Путіна вдарити по Києву “Орєшніком”
Окрім того, Зеленський різко розкритикував заяву очільника Кремля Володимира Путіна щодо “високотехнологічної дуелі” з використанням ракети “Орєшнік” для обстрілів Києва, яку той зробив 19 грудня під час “прямої лінії”.
“Ви бачите, з ким ми маємо справу? Ви вважаєте, що це адекватна людина? Просто відморозки“, — сказав він.
Зеленський також окреслив нагальні потреби України в системах протиповітряної оборони. За його словами, країні необхідно додатково 19 систем ППО для захисту понад 20 розподільчих станцій атомної генерації від російських атак.
Президент застеріг, що без належного захисту енергетичної інфраструктури Україна ризикує втратити 4-5 ГВт потужності.
Про транзит газу
Також глава держави заявив про відмову України продовжувати транзит російського газу через свою територію.
“Ми не будемо давати можливості заробляти додаткові мільярди на нашій крові”, – наголосив він.
Український лідер попередив про ризики співпраці з РФ у газовій сфері, підкресливши, що будь-яка країна, яка спокуситься на дешеві російські енергоресурси, рано чи пізно стане залежною від РФ.
Щодо майбутньої співпраці з європейськими партнерами, Україна готова транспортувати газ до ЄС за однієї умови – він не повинен мати російського походження. Зеленський також виключив можливість транзиту газу через посередників, які купують його в Росії.
