Американський лідер Дональд Трамп відмовився від знищення енергетичної інфраструктури Ірану через тиск союзників, які попередили його про загрозу “катастрофи”.
Про це повідомляє Bloomberg.
Вчора, 23 березня, Трамп заявив, що дає Ірану п’ятиденну паузу від ударів, розраховуючи на переговори, які можуть зрештою привести до врегулювання конфлікту. Відповідне рішення він ухвалив після попереджень союзників, що подальші атаки можуть обернутися катастрофою і навіть призвести до розпаду Ірану.
Оголошення про паузу одразу вплинуло на економіку: ціни на нафту Brent пішли вниз, а американські держоблігації почали відновлюватися.
“Трампу потрібно було якось відступити від погрози, яка неминуче спричинила б новий виток ескалації, цього разу перетнувши новий рубіж через націлювання на цивільну енергетичну інфраструктуру, що, ймовірно, стало б військовим злочином”, – пояснила колишня заступниця помічника міністра оборони з питань Близького Сходу Дана Строул.
За словами одного з дипломатів, Єгипет, Туреччина та Пакистан виступають посередниками, передаючи повідомленням між Штатами та Іраном. Водночас рівень прямих контактів між Вашингтоном та Тегераном залишається незрозумілим.
Особисто Трамп стверджував, що ініціатива щодо діалогу надійшла від Ірану після його погроз завдати ударів по енергетичній інфраструктурі.
Напередодні оголошення “паузи” найактивнішими каналами неофіційних контактів з Іраном були за участі Туреччини та Оману. Інший співрозмовник зазначив, що сигнали також передавали через Ер-Ріяд, Нью-Делі та Каїр.
Водночас у Тегерані заперечують сам факт переговорів зі США. У Міністерстві закордонних справ Ірану заявили, що таких контактів не було, а спікер парламенту Мохаммад Багер Галібаф назвав слова Трампа “фейковими новинами” з метою впливу на фінансові та нафтові ринки.
Таке поєднання факторів лише посилило сумніви у Вашингтоні та на Уолл-стріт щодо реальних шансів на мирну угоду. Іран має досвід затягування переговорів, а США й раніше використовували діалог із Тегераном як прикриття для нових військових кроків.
