За попередньою оцінкою американської військової розвідки, авіаудари США по трьох ядерних об’єктах Ірану не знищили основні компоненти його ядерної програми.
Про це повідомляє CNN з посиланням на сім джерел, ознайомлених зі звітом.
Оцінку підготувало Агентство військової розвідки (DIA) на основі аналізу пошкоджень, проведеного Центральним командуванням США після удару. Удару було завдано в ніч на 22 червня по ядерних об’єктах у Фордо, Натанзі та Ісфахані.
Згідно з попереднім висновком DIA, ядерна програма Ірану зазнала обмежених пошкоджень і була відкинута назад лише на кілька місяців. Зокрема, запаси збагаченого урану залишилися неушкодженими, а більшість центрифуг вціліли. Частину урану, за даними розвідки, могли вивезти з об’єктів ще до удару.
Основні пошкодження зафіксовано лише в наземній інфраструктурі — зруйновано енергосистему та споруди, що використовувалися для перетворення урану на метал. Глибоко заглиблені підземні частини об’єктів залишилися здебільшого неушкодженими. Особливо це стосується об’єктів у Фордо та Ісфахані, де з міркувань глибини замість бомб було застосовано ракети Tomahawk.
Наразі Сполучені Штати продовжують збирати розвіддані для остаточної оцінки наслідків ударів. Дані з інших американських розвідувальних агентств поки не оприлюднені.
Раніше Пентагон і президент Дональд Трамп заявляли про “повне знищення” ядерних об’єктів Ірану. Очільник Пентагону Піт Гегсет заявив, що удари “знищили ядерні амбіції Тегерану”. Трамп, виступаючи з Нідерландів, де триває саміт НАТО, назвав операцію “одним з найуспішніших військових ударів в історії” та заявив, що ядерні об’єкти Ірану “повністю знищено”.
Попри це, окремі представники Конгресу США, зокрема республіканець Майкл Маккол, утримались від підтвердження таких заяв. За його словами, початково план операції передбачав лише “суттєве пошкодження” об’єктів, а не повне їх знищення.
Ізраїль, який завдавав ударів по іранських об’єктах до початку операції США, також вважає, що іранську ядерну програму вдалося відкинути щонайменше на два роки.
Трамп атакує ЗМІ через звіт про удари по Ірану
У відповідь на публікацію CNN, а також New York Times, в яких йдеться про обмежену ефективність ударів, президент США Дональд Трамп звинуватив обидва видання у поширенні “фейкових новин”. У дописі на платформі Truth Social Трамп написав, що обидва медіа “об’єдналися, щоб принизити один з найуспішніших військових ударів в історії”, і повторив, що ядерні об’єкти Ірану “повністю знищені”.
Трамп також звинуватив джерело витоку розвідданих у спробі дискредитації місії та приниженні американських пілотів, які брали участь в операції. За словами президента, оцінка DIA є хибною і була “злита” з політичних міркувань.
Раніше цього тижня були скасовані засекречені брифінги для Палати представників та Сенату щодо операції. Це викликало критику з боку демократів, які пов’язали це з неможливістю адміністрації підтвердити заяви Трампа про повне знищення.
Експерти з питань ядерного озброєння зазначають, що Іран має секретні ядерні об’єкти, які не були ціллю ударів і залишаються функціонуючими.
Напередодні Трамп оголосив про досягнення повного перемир’я між Іраном та Ізраїлем.
