Постачання газу РФ в країни Європейського Союзу різко скоротилося після початку війни між Росією та Україною. ЄС розглядає можливість повного припинення імпорту російського газу.
Про це заявила єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон, інформує сайт Єврокомісії.
За її даними, частка газу РФ в імпорті ЄС зменшилася з 45% у 2021 році до 18% до червня 2024 року. Водночас обсяги імпорту від надійних партнерів, таких як Норвегія та США, зросли.
“Ми більше не знаходимося під владою трубопроводів Путіна. Ми продовжуємо підтримувати наших українських партнерів у міру наближення зими”, – заявила чиновниця.
Сімсон підкреслила, що європейські компанії мають можливість використовувати газову інфраструктуру України, оскільки відсутні санкції. А з боку України є зацікавленість у цьому.
У звіті про стан Енергетичного співтовариства за 2024 рік зазначається, що ціни на енергоносії стабілізувалися та залишаються суттєво нижчими, ніж під час пікової енергетичної кризи 2022 року. Також ЄС успішно виконав 90% свого зимового плану зберігання газу вже 19 серпня 2024 року, що є суттєвим випередженням встановленого дедлайну 1 листопада.
Кінець транзиту
Постачання газу з Росії до Європейського Союзу завжди було критично важливим для енергетичної безпеки Європи. РФ була одним із головних постачальників природного газу для країн ЄС, забезпечуючи значну частину їхніх енергетичних потреб.
Контракт на транзит російського газу через Україну спливає наприкінці 2024 року, і Київ не має наміру його продовжувати.
Президент України Володимир Зеленський у липні повідомив, що країна веде переговори з Азербайджаном щодо постачання газу до Європейського Союзу. Він зазначив, що одна з можливих опцій включає заміну російського газу на азербайджанські поставки, і це питання наразі перебуває на стадії обговорення.
Крім того, 24 червня Євросоюз ухвалив 14-й пакет санкцій проти Росії, що, зокрема, накладає заборону на придбання або імпорт російського СПГ через термінали, які не інтегровані в газову мережу ЄС.
